فرق هندزفری و هدفون در چیست؟

فرق هندزفری و هدفون

هر وسیله ای علاوه بر استفاده مفید مضراتی هم دارد. هر انسانی باید هم تاثیرات خوب و هم تاثیرات بد یک وسیله‌ای را که می‌خواهد استفاده کند به خوبی بداند. برای همین مطالعه کردن راجع به وسیله مورد نیاز یک کار مفید و سودمند برای هر انسان است. هدفون و هندزفری هر دو وسیله‌ای هستند که از پیشرفت تکنولوژی حاصل شده و تولید می‌شوند. هردوی این وسیله‌ها برای شنیدن صدا و صوت استفاده می‌شوند.  این دو وسیله تکنولوژی صوتی هرچند برای کمک به ما ساخته شده اند ولی مضراتی هم دارند. ما در این مقاله سعی داریم راجع به فرق هندزفری با هدفون صحبت کنیم. با فروشگاه اینترنتی ماهتل همراه باشید.

تفاوت هندزفری ها
تفاوت هندزفری ها

هندزفری

 هندزفری یا همان earphone وسیله ای است که برای شنیدن صداها شناخته می‌شود. این هندزفری امروزه جز لوازم جانبی همه تلفن‌های همراه است. هندزفری، هم‌زمان دارای گوشی و میکروفون است و در عین حال کلیدهای کنترلی مربوط به گوشی موبایل مانند پاسخ دادن تماس، رد کردن تماس و …. را دارد.  هندزفری در واقع یک گوشی با امکان مکالمه با تلفن همراه است که به کمک آن نیازی به در دست گرفتن گوشی در هنگام رانندگی یا کارهای دیگر نیست. هندزفری ‌ها را به اصطلاح in- ear  هم می‌گویند. هندزفری‌ها در دو  نوع سیم‌دار، بی‌سیم یا بلوتوثی وجود دارند. البته لازم به توضیح است که هندزفری‌ها در شکل‌های متفاوتی طراحی می‌شوند یک شکل آن‌گاه بصورت هدست و شکل دیگر آن‌گاه بصورت ایرفون می‌باشد. برای خرید هندزفری و هدفون میتوانید به صفحه محصولات مراجعه کنید.

قیمت هدفون
قیمت هدفون

 هدفون

از هدفون فقط برای گوش دادن به موسیقی  و صوت‌ها استفاده می‌شود . اتصال هدفون به منبع صوتی می‌تواند بصورت سیمی و یا بی‌سیم و بلوتوثی انجام شود. هدفون‌ها بر روی هر دو گوش جای می‌گیرند و اصطلاحا on-ear هستند.

هندزفری و هدفون
هندزفری و هدفون

تفاوت هدفون با هندزفری

 هدفون وسیله‌ای دارای دو گوشی به نسبت بزرگ است که با هدف پوشاندن کل گوش به این شکل طراحی شده است. اما هندزفری گوشی‌های کوچکی نسبت به هدفون دارد. کاربرد هدفون این‌است که مصرف کننده صدای اطراف را هرچه کمتر بشنود و بتواند به راحتی کار خود را همراه با گوش کردن به موسیقی انجام دهد. ولی هندزفری این امکان را در ابعاد خیلی خیلی کمتر دارد. هدفون بلندگو ندارد و کاربرد آن بیشتر برای گوش کردن به موسیقی، آموزش زبان و چیزهایی از این قبیل می‌باشد . اما هندزفری بلندگو دارد و برای سهولت در کار انسان ساخته شده است. فرق هندزفری و هدفون این‌است که هندزفری بسیار بسیار کوچکتر از هدفون است و هندزفری برخلاف هدفون بخش فلزی یا پلاستیکی و یا منحنی خاصی را ندارد که از روی سر بگذرد و داخلش سیم تعبیه شده باشد.

هندزفری یا هدفون
هندزفری یا هدفون

 کارکرد هندزفری به گونه ای است که گوشی‌های کوچکش کاملاً داخل گوش قرار می‌گیرند و هردو از طریق سیم نازکی با وسایل موجود در گوشی مرتبط می‌شوند. در اینجا تفاوت هندزفری با هدفون مشخص می‌شود که هدفون گوشی‌های کوچک ندارد و گوشی‌های هدفون که می‌توان صدارا از آن‌ها شنید بزرگ هستند و درون گوش نمی‌روند. فرق دیگر هندزفری و هدفون این‌است که سادگی حمل و نقل برای هندزفری که کوچک است وجود دارد. برخلاف هدفون می‌توان آن ‌را در کوچک ترین کیف جای داد و با خود حمل کرد. ولی هدفون بزرگ است و حمل آن و جای‌گذاری آن در کیفی کوچک امکان پذیر نیست.  مناسب بودن هندزفری برای استفاده روزانه همه‌ی افراد به دلیل سبکی ، فرق دیگر هدفون و هندزفری می‌باشد. هندزفری مانند هدست علاوه بر گوشی، میکروفن هم دارد و با میکروفنش می‌توان با تلفن صحبت کرد اما هدفون میکروفنی برای صحبت و مکالمه ندارد.

کاربرد دیگر هدفون که هندزفری آن را ندارد این ‌است که از هدفون در مراکز تماس استفاده می‌شود. البته میکروفن ‌های نداشته  برخی هدفون‌های مخصوص را در مراکز تماس به صورت جداگانه و با قیمت بالا خریداری می‌کنند ولی هندزفری در مراکز تماس کاربرد ندارد و استفاده نمی‌شود. یک تفاوت اصلی دیگر بین هندزفری با هدفون این است که هندزفری کاملاً داخل گوش قرار می‌گیرد و استفاده‌ی طولانی مدت ازآن احتمال آسیب به گوش را زیاد می‌کند ولی گوشی‌های هدفون اطراف گوش را می‌پوشانند و ازاین بابت و از جهت قرارگیری در داخل گوش آسیبی به آن وارد نمی‌کنند.  فرق دیگر هدفون و هندزفری این بوده که که اگر از هدفون به عنوان یک وسیله ارتباطی استفاده می‌شد دنیای اطرافمان از شلوغی‌ای که اکنون دارد بیشتر می شد. هرچه گوشی ها بزرگتر می‌بود فرد باید بلندتر صحبت می‌کرد ولی گوشی هدفون ریز است و امکان ایجاد هیاهو در این صورت را کمتر می‌ساخت. فرق دیگر هندزفری با هدفون این‌ است که هندزفری برای گوش کردن به موسیقی در زمان طولانی طراحی نشده است ولی طراحی هدفون به این منظور صورت گرفته است.

هندزفری بی سیم
هندزفری بی سیم

استفاده از هندزفری به دلیل گوشی کوچکش در طولانی مدت موجب عفونت گوش می‌شود اما هدفون با گوشی‎های بزرگش این مشکل را خیلی خیلی دیرتر ایجاد می‌کند. اگر قرار باشد آهنگی را با صدای بسیار بلند گوش کنید تمام انواع هدفون ها برای سلامت شنوایی شما خطرناک هستند اما در حالت استاندارد و در شرایط عادی هندزفری‌ها که سری گرد و کوچکی دارند و کاملا داخل گوش فرو می روند خطر بیشتری برای گوش هایتان خواهند داشت. چون صدا را به طور مستقیم به پرده گوش می رسانند و باعث آسیب آن می شوند.

هندزفری‌ها به علت تفاوت با هدفون که سری کوچک دارند برای استفاده طولانی مدت مناسب نیستند. هدفون های بزرگی که سری ابری دارند و مانند سرماگیر، روی سطح خارجی گوش قرار می گیرند عوارض کمتری برای مصرف کنندگان در پی خواهند داشت. فرق دیگر این دو قابلیت  بودن ویژگی استریو صوتی در هدفون و نبود آن در هندزفری است. کمبود مقاومت هندزفری به نسبت هدفون فرق دیگر این دو است.

هندزفری آیفون
هندزفری آیفون

جمع بندی

با دانستن مضرات یک وسیله نباید از خرید آن چشم پوشی کرد چون هر وسیله علاوه بر ضرر فایده‌ای هم دارد. پس یک انسان موفق و عاقل با مطالعه و تحقیق راجع به وسیله خریداری شده‌اش، نحوه مصرف و مقدار مصرفش را کنترل می‌کند تا آسیبی به خودش وارد نشود. بعد از خرید هندزفری و هدفون هم نیاز به دانش کافی راجع به استفاده از آن‌ها داریم.

منبع: www.ligo.co.uk

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *