سنسور شتاب سنج چیست؟

سنسور شتاب سنج

سنسور شتاب سنج چیست؟

شتاب سنج یک حس­گر است که جهت صفحه نمایش اپلیکیشن­ها در موبایل، تبلت و لپ تاپ را شناسایی و تنظیم می­کند. سنسور شتاب سنج از طریق تنظیم کردن صفحه نمایش، به شما اجازه می‌دهد به راحتی با دستگاه خود کار کنید. این سنسور از طریق ارتقا دادن تجربه کاربری، کار با دستگاه‌های هوشمند را آسان‌تر می‌کند.

هدف اصلی شتاب سنج بر روی موبایل‌ها، این است که جهت گیری دستگاه را مطابق با موقعیت دستگاه تنظیم کند. یعنی اگر گوشی شما از حالت عمودی به حالت افقی تغییر کند، شتاب سنج آن را تشخیص داده و صفحه نمایش را به حالت دلخواه شما تغییر می‌دهد تا کار کردن با برنامه‌های موبایل آسان‌تر شود. به عبارت دیگر، سنسور شتاب سنج، تغییر موقعیت دستگاه را شناسایی می‌کند و متناسب با آن حالت صفحه نمایش را تغییر می‌دهد تا کاربران بتوانند به راحتی با برنامه‌ها کار کنند.

برای مثال؛ وقتی شما هنگام بازی کردن در گوشی موبایلتان هستید، شتاب سنج با تغییر صفحه نمایش از عمودی به افقی، فضای بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد تا با داشتن فضای بیشتر، راحت‌تر بازی کنید. در حین بازی کردن می‌توانید از طریق چرخاندن گوشی، حالت صفحه نمایش را تغییر دهید و از بازی کردن لذت ببرید.

درحالیکه هنگام اجرای بازی روی گوشی، نمای افقی ترجیح داده می‌شود، اما برای استفاده از برنامه‌هایی مثل اپلیکیشن‌های بانکی، نمای عمودی کاربرد بهتری دارد. زیرا خواندن و افزودن اطلاعات در نمای عمودی آسان‌تر است. بنابراین شتاب سنج به راحتی به شما امکان تغییر و تنظیم نمای صفحه موبایل، مطابق با موقعیت دستگاه را می‌دهد. این سنسور هوشمند به شما امکان می‌دهد به راحتی بتوانید برنامه‌هایتان را در جهت دلخواه مشاهده کنید. با فروشگاه اینترنتی ماهتل همراه باشید.

تفاوت شتاب سنج و ژیروسکوپ
تفاوت شتاب سنج و ژیروسکوپ

شتاب سنج چه کاری انجام می­دهد؟

سنسور شتاب سنج نوعی دستگاه الکترومکانیکی است که شتاب و حرکت را اندازه گیری می­کند. شتاب سنج، نیروی شتاب ناشی از جاذبه زمین، حرکت و ارتعاش را اندازه گیری و شناسایی می­کند. این سنسور قادر است هرگونه نیرویی را که باعث تغییر سرعت و جهت دستگاه می­شود را شناسایی کند.

شتاب سنج کاربردهای زیادی دارد. از این سنسور مکانیکی هم به عنوان اهداف مصرفی و هم به عنوان اهداف علمی و دانشگاهی استفاده می­شود. یکی از کاربردهای سنسور شتاب سنج این است که قادر است تغییر موقعیت موبایل و سایر دستگاه­ها را تشخیص دهد. این دستگاه قادر است هرگونه تغییر در نیروی جاذبه زمین، ارتعاش و حرکت را تشخیص دهد و به موقع عمل کند. برای مثال اگر لپ تاپ شما از ارتفاع بلندی پرتاب شود، شتاب سنج این سقوط را تشخیص می‌دهد و بلافاصله از طریق خاموش کردن هارد دیسک، مانع صدمه رسیدن به دستگاه می­شود.

یکی از انواع شتاب سنج، سنسور پویا یا دینامیک است که قادر به اندازه گیری نیروی جاذبه است. شتاب سنج به کار رفته در موبایل‌ها از نوع پویا و دینامیک است که می‌تواند صفحه نمایش را از حالت عمودی به افقی و بالعکس تغییر دهد.

در موارد کاربرد مصرفی، سنسور شتاب سنج می‌تواند درک بهتری از محیط اطراف دستگاه برای شما فراهم کند. این سنسور قادر است هر حرکتی را در اطراف دستگاه شما شناسایی کند. شتاب سنج می‌تواند سقوط، کج شدن، حرکت به سمت سربالایی و هر تغییر در موقعیت دستگاه را شناسایی و ضبط کند.

کاربرد سنسور شتاب سنج
کاربرد سنسور شتاب سنج

شتاب سنج در تلفن همراه

شتاب سنج موجود در تلفن‌های همراه، شتاب خطی دستگاه را شناسایی کرده و آن را اندازه می‌گیرد. این سنسور قادر است موقعیت قرارگیری دستگاه را طبق نیروی جاذبه شناسایی کند و می­تواند شتاب دستگاه را در محور x و y اندازه گیری کند.

سنسور شتاب سنج موجود در تلفن‌های موبایل، می­تواند کار کردن با سیستم­های هوشمند را برای مخاطبان لذت بخش کند. به دلیل کارایی این سنسور، بسیاری از شرکت‌های تولید کننده موبایل، پیشرفته‌ترین نوع شتاب سنج را روی دستگاه‌های خود نصب می‌کنند و حتی گاهی چند شتاب سنج را باهم ادغام می‌کنند. اما برخی از کاربران نمی‌دانند این شتاب سنج‌ها در موبایل چه کاربردی دارند. از مهم‌ترین کاربردهای سنسور شتاب سنج بر روی موبایل می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شتاب سنج از طریق یک حس­گر قوی قادر است حرکت دستگاه را شناسایی کند. البته این ویژگی در دستگاه‌های قدیمی و دستگاه‌هایی که دارای صفحه کلید هستند کاربرد ندارد. گوشی‌های هوشمند از طریق حس­گر شتاب سنج، هرگونه تغییر حرکت را تشخیص داده و صفحه نمایش موبایل را مطابق با جهت موبایل تنظیم می‌کنند.

 

  • از آنجایی که سنسور شتاب سنج قادر به ردیابی حرکت و سرعت است، از آن به عنوان گام­شمار برای شمارش قدم‌ها استفاده می‌شود. این ویژگی در شتاب سنج به کاربران امکان می‌دهد با تجزیه و تحلیل دقیق بتوانند میزان کالری، مساحت پیاده روی، زمان و… را اندازه گیری کنند. به دلیل این قابلیت شتاب سنج، از این سنسور بطور گسترده در اپلیکیشن‌های سلامت و برنامه‌های ورزشی استفاده می‌شود.

 

  • شتاب سنج قادر است تغییر جهت گیری دستگاه را شناسایی و تنظیم کند. از طریق شتاب سنج داخلی موبایل، کاربران می­توانند هنگام بازی کردن، ورق زدن صفحات و… جهت صفحه نمایش را مطابق با خواسته خود تغییر دهند و از این طریق با بزرگ­نمایی تصاویر، تجربه بهتری از کار کردن با برنامه‌ها و بازی‌ها بدست آورند.

 

  • شتاب سنج موجود در تلفن‌های همراه، از یک سنسور شیب نیز برخوردار است که برای مدیریت مشاهده تصاویر طراحی شده است. این سنسور امکان چرخش خودکار تصاویر را فراهم می‌کند. همچنین این سنسور می‌تواند لرزش هنگام عکس­برداری را نیز اصلاح کند.
شتاب سنج تلفن همراه
شتاب سنج تلفن همراه

مهم ترین خصوصیات شتاب سنج تلفن همراه:

تغییر جهت صفحه نمایش دستگاه از حالت افقی به عمودی و بالعکس برای ایجاد دید بهتر کاربران

تغییر جهت برای راحت شدن مرور در وب­سایت­ها و مشاهده عکس‌ها

کاربرد مناسب سنسور شتاب سنج برای بازی‌های مسابقه‌ای به دلیل حساس بودن به حرکت و تغییر جهت، و امکان هدایت ماشین‌های مسابقه‌ای

امکان بی صدا کردن تماس‌های ورودی از طریق چرخاندن دستگاه به سمت پایین

خصوصیات سنسور شتاب سنج
خصوصیات سنسور شتاب سنج

جمع بندی:

همانطور که گفته شد شتاب سنج کاربردهای گوناگونی دارد و امکان یک تجربه کاربری فوق العاده را برای شما فراهم می‌کند. این سنسور الکترومکانیکی به دلیل برخورداری از قابلیت‌هایی مانند اندازه گیری سرعت و تغییر جهت، حتی در علم پزشکی نیز استفاده می‌شود. سنسور شتاب سنج حتی برای تشخیص زمین لرزه نیز کاربرد دارد زیرا قادر است ارتعاش را تشخیص دهد. این سنسور به دلیل قابلیت شناسایی حرکت ، حتی در اندام‌های مصنوعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: What Is Accelerometer

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *