مشکل سایه انداختن در گوشی‌های شیائومی

پرش صفحه گوشی شیائومی

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که سایه‌ی برخی از اپلیکیشن‌های موبایل‌ مدل شیائومی کمی بعد از استفاده و بستن برنامه همچنان روی صفحه‌ی نمایش گوشی‌تان باقی مانده باشد. به این اتفاق سایه افتادن (burn in) یا  پیکسل سوختگی صفحه نمایش گفته می‌شود. این مشکل اغلب در گوشی‌هایی رخ می‌دهد که از  صفحه نمایش OLED یا AMOLED در آن‌ها به کار رفته است. البته اینکه می‌گویم اغلب به این معنا نیست که مشکل غالب این گوشی هاست. در حقیقت ما نمی خواهیم توی دل شما را برای خرید این گوشی خالی کنیم و باید متذکر شویم این مشکل یک مشک نادر است که در برخی از این گوشی ها پیش می‌آید که البته میتوان با رعایت برخی نکات از بروز این اتفاق جلوگیری کرد. ما در این مقاله به راه های پیشگیری و راه‌ های رفع این مشکل می‌پردازیم.

 

 

پیشگیری
اگر شما گوشی شیائومی دارید، بهتر است بدانید در این گوشی‌ها اغلب از صفحه‌ی نمایAMOLED استفاده شده است، بنابراین رعایت نکات زیر می‌تواند به شما در پیشگیری این مشکل کمک کند.

  • از ویجت‌های که رنگ‌های روشنی دارند تا جای ممکن استفاده نکنید، خصوصا اگر این ویجت‌ها آبی و یا سفید باشد. این دست ویجت‌ها به صفحه نمایش گوشی به شدت آسیب می‌زنند. خصوصا ویجت‌های روشنی که روی گوشی ثابت می‌مانند. بعلاوه ویجت‌هایی که زمان قفل بودن گوشی روی صفحه نمایش به طور طولانی مدت همچنان باز می‌مانند ،مانند ویجب ساعت،  نیز تخریب صفحه نمایش شما را تسریع می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود تا جای ممکن از ‌آن‌ها روی گوشی خود استفاده نکنید یا دست کم از ویجتی استفاده کنید که دائما جای خود را روی صفحه تغییر دهد.
  • یکی دیگر از عوامل تخریب‌زا  کلید‌ها یا همان دکمه‌های روی صفحه کلید است. بهتر است تنظیمات صفحه نمایش را طوری انتخاب کنید که از رنگ آبی و سفید یا به طور کل رنگ‌های خیلی روشن در آن کمتر استفاده شده باشد یا اصلا استفاده نشده باشد. همچنین برای کم کردن اثر تخریب‌گر این دکمه‌ها فعال کردن  سیستم گسچر MIUI در گوشی شیائومی توصیه می‌شود.

نحوه فعال کردن:

Settings app> Additional settings> Full screen

Activate gestures in full screen

 

  • اگرچه انتخاب رنگ سیاه  در صفحه نمایش  AMOLED  به نسبت رنگ‌های روشن تخریبگری و صدمات کمتری به دنبال دارد، اما این رنگ نیز در نهایت می تواند به ایجاد اختلاف رنگ روی صفحه نمایش شما منجر شود. به همین دلیل بهتر است از یک نوار اعلان شفاف یا نوار وضعیت، سازگار با رابط استفاده کنید.

در MIUI نوار اعلان و وضعیت با پس زمینه یا برنامه‌ای که در آن هستیم سازگار است. ولی اگر گزینه Hide notch  را فعال کنیم مشکل ایجاد می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود این گزینه فعال نشود.

 

  • نکته بعدی مربوط به تصاویر پس زمینه گوشی شماست که نقش مهمی در تخریب صفحه AMOLED دارد. به همین دلیل بیشتر توصیه می شود از واپیپر‌های روشن پرهیز کنید و به جای آن به پس زمینه های تیره که ما مرتب تغییر می‌کند استفاده کنید.

حل مشکل سایه افتادن روی صفحه‌ نمایش گوشی‌های شیائومی

 

اما چطور می‌توان مشکل تغییر رنگ ال سی دی یا پیکسل سوختگی  را مرتفع کرد؟

اولین کاری که پیشنهاد  می‌کنیم انجام دهید کمک گرفتم از روش نرم افزاری است. بعضا می‌توان با استفاده از روش‌های نرم افزاری تنبلی چراغ‌های LED ساب پیکسل های صفحه نمایش را برطرف کرد. البته انجام این کار و دستیابی به نتیجه مطلوب می‌تواند چند ساعت طول بکشد. یکی از اپلیکیشن‌های خیلی خوبی که می‌توانید از آن برای رفع مشکل  سایه افتادن از آن استفاده کنید اپلیکیشن LCD Burin-In Wiper است.  اپلیکیشن AMOLED Burn-in Fixer هم می‌تواند برای انجام این کار مناسب باشد. نحوه استفاده و عملکرد تمام این اپلیکیشن ها تقریبا یکسان است و همه آن ها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که با تغییرات رنگ پیاپی و کامل بر روی صفحه نمایش موبایل پیکسل های اصطلاحا تنبل شده را دوباره به حالت اولیه و عادی بازگردانند و بدین ترتیب سایه های روی صفحه نمایش و تغییر رنگ های نامربوط آن را از بین ببرند.

اما اگر این  اپلیکیشن‌ها هم کمکی به شما نکرد تنها توصیه‌‌ی ما مراجعه به یک تعمیر کار باشد. شاید لازم باشد صفحه‌ نمایش‌تان را تعویض کنید.

سخن آخر

به طور کلی رعایت نکات بالا به شما در مراقب هرچه بیشتر گوشی شیائومی‌تان کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که نگهداری اصولی و صحیح از یک وسیله بی شک به عمر وسیله‌ی شما خواهد افزود، برای همین توصیه می‌کنیم پیش از بروز مشکل به فکر باشید و با توجه به قیمت‌های نجومی که این روزها در بازار موبایل شاهدش هستیم در حفظ گوشی خود بیشترین توجه را داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *