قابلیت NFC چیست؟

قابلیت NFC چیست؟

NFC

احتمالا این روزها اخبار مربوط به گجت‌های پرداخت‌ الکترونیکی بیسیم به گوش‌تان خورده است. دنیا به سوی وسایل بی‌سیم و وایرلس در حال حرکت است و پیش‌بینی می‌شود به زودی  کابل‌ها کارایی  پیشین خود را از دست بدهند. در این مقاله می‌خواهم در موردNFC  حرف بزنیم که گوشی شما را به گجت‌های پرداخت الکترونیکی بی‌سیم مجهز می کند.

پیش از اینکه به این مهم بپردازم شاید لازم باشد در مورد NFCبیشتر بدانید.

NFC  در واقع مخفف عبارت  Near Field Communication است که به شکل تحت‌الفظی «ارتباط دامنه‌ی نزدیک» ترجمه می‌شود. به این معنا که وقتی دو دستگاه در فاصله‌ی بسیار نزدیک به هم  قرار بگیرند قادر خواهند بود که به تبادل اطلاعات باهمدیگر بپردازند. این ارتباط یک ارتباط رادیویی است و باید توجه داشت برای چنین ارتباطی فاصله‌ی بین دو دستگاه نباید بیشتر از چند سانتیمتر باشد. دستگاه‌هایی که حاوی تراشه‌ی مخصوص NFC  باشند قادر به برقراری چنین ارتباطی خواهند بود.

NFC
کاربرد NFC

در صورتی که گوشی شما از NFC پشتیبانی کند شما قادرید از گجت‌هایی پرداخت الکترونیک ( اپل پی (Apple Pay)، سامسونگ پی (Samsung Pay) و اندروید پی (Android Pay)) به راحتی استفاده کنید و از مزایای بسیار آن بهره‌مند شوید.

قابل ذکر است که اغلب ساعت‌های هوشمند به این تکنولوژی مجهز هستند و این یکی از نقاط مثبت واچ‌های هوشمند به حساب می‌آید.

NFC
NFC چیست؟

البته کاربرد NFC به این یک مورد ختم نمی‌شود.

دستگاه‌های زیادی هستند که که از قابلیت NFC  پشتیبانی می‌کنند و گوشی و موبایل شما در صورت مجهز بودن به این فن‌آوری به راحتی می‌تواند با این دستگاه‌های ارتباط برقرار کند.

چند نمونه دیگر از کاربرد NFC

پرینترهای جدید اغلب به این فناوری مجهزند و برای پرینت مطلبی که در گوشی خود دارید دیگر نیازی به یو اس بی یا کابل و انتقال مطلب به پرینتر نیستید.

تلویزیون‌های جدید هم به این فناوری مجهزند و می توانید عکس‌های داخل گوشی‌تان را روی صفحه‌ی مونیتور تلویزیون نمایش دهید.

NFC

یکی دیگر از قابلیت‌های بسیار کارآمدNFC  که در برخی از گجت‌ها قابل استفاده است، امکان شارژ باتری گجت از طریق NFC است. در این روش بدون نیاز به وجود هیچ کابلی مابین گوشی و پد شارژر، باتری دستگاه شارژ می‌شود.

در صورتی که اسپیکری به این فن‌‌‌آوری مجهز باشد گوشی را به راحتی میت‌وانید به اسپیکر وصل و موزیک موبایل را روی اسپیکر و با کیفیت بالاتر پخش کنید.

گوشی‌ شما در صورت داشتن این قابلیت به راحتی میتواند مبدل به کارت بلیط مترو و اتوبوس شود. کافی‌ است اپ مورد نیاز را روی گوشی‌تان نصب کنید و از شر کارت مترو خلاص شوید و دیگر نگران فراموش کردنش نباشید.

از آن گذشته برخی از ماشین‌ها به چیپ NFC‌ مجهزند و در صورتی که ماشین شما چنین قابلیتی را دارد خبر خوش این است که از شر سوئیچ هم می‌توانید خلاص شوید.

سخن آخر

با این مقاله متوجه شدید که این روزها فن‌اوری NFC چقدر کارآمد است. امیدواریم دستگاه همراه شما از این فن‌آوری بهره‌مند باشد و شما هم جزو کسانی باشید که از این فن‌آوری مفید نهایت بهره را ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *