بعد از خیس شدن گوشی چه کار باید کرد؟

خیس شدن گوشی

یکی از اتفاقاتی که هر آن هر گوشی یا تبلتی را تهدید می‌کند خیس شدن است. خیس شدن می‌‌تواند بر اثر افتاد گوشی داخل آب اتفاق بیفتد یا واژگون شدن ظرف آب یا چایی  ( به طور کل مایعات) روی دستگاه رخ بدهد. در واقع اینکه گوشی چگونه خیس بشود اهمیتی ندارد. چیزی که مهم است این است که در این جور مواقع شما بدانید باید چکار کنید.

اغلب این باور غلط وجود دارد که با گرفتن سشوار روی گوشی یا قرار دادن آن روی بخاری یا شوفاژ به خشک شدن گوشی کمک خواهیم کرد ولی همانطور که عنوان کردیم این باور کاملا غلط است. در این مقاله میخواهیم ابتدا در مورد کارهایی که نباید بکنید صحبت کنیم و سپس به راهکارهایی که باعث میشود صدمات وارده به دستگاه‌‌تان بعد از خیس شدن به حداقل برسد خواهیم  پرداخت.

چه کارهایی نباید کرد

پیش از هرچیزی باید بدانید اگر گوشی بعد از خیس شدن خاموش شد بزرگترین اشتباه سعی برای روشن کردن آن است. حتی فشار دادن دکمه‌های گوشی هم می‌‌تواند به گوشی شما صدمات بیشتر وارد بیاورد. بنابراین فکر روشن کردن و فشار دادن دکمه را کاملا فراموش کنید.

شاید فکر کنید با تکان دادن یا کج کردن گوشی می‌توانید آبی که وارد گوشی شده را خارج کنید. این فکر هم کاملا مردود است. لطفا به هیچ وجه دستگاه خیس را تکان ندهید. سشوار هم ایده‌ی بسیار بدی است. از آن جدی تر، حتی فوت کردن به داخل گوشی هم ممکن است کار را از اینی که هست خرابتر کند. لطفا فکر خشک کردن گوشی را به این شکل از سرتان بیرون کنید..

چه کارهایی باید کرد

ابتدا باید مشخص کنید که آیا باتری گوشی شما قابل تعویض است یا خیر. در صورتی که باتری قابل تعویض است احتمال نجات گوشی بیشتر است.  اما این به این معنا نیست که کاری هم نمی‌شود کرد.

خیس شدن گوشی‌هایی که باتری قابل تعویض دارند

بعد از خیس شدن گوشی‌هایی که باتری قابل تعویض دارند اولین کاری که باید بکنید این است که گوشی را اگر خاموش نشده است سریع خاموش کنید. این کار باعث می‌شود از هر گونه اتصالی در مدارهای گوشی جلوگیری کنید و میزان صدمات را به حداقل برسانید.

حرکت بعدی این است که قاب پنل گوشی را سریع باز کنید تا به این ترتیب اگر آبی داخل رفته بود خارج شود. بعد سریع باتری و مموری و سیم‌کارتها را بیرون بیاورید.

بعد با یک دستمال خشک داخل آن را خشک کنید. اگر آب زیاد بود و دستمال نمی‌توانست همه‌ی ان را خشک کند، میتوانید به کمک جارو برقی تا جای ممکن اب‌ها را بیرون بکشید. این کار باعث می‌شود رطوبتی که وارد گوشی شده جذب دانه‌های برنج شود و گوشی به بهترین شکل ممکن خشک شود.

بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت، باتری گوشی را دوباره روی گوشی سوار کنید و گوشی را روشن کنید. اگر روشن نشد باید احتمال خالی شدن باتری را هم در نظر بگیرد. بنابراین گوشی را به شارژ بزنید و اجازه دهید باتری شارژ شود.اگر باز هم روشن نشد باز هم ناامید نشوید. شاید ایراد از باتری باشد. بنابراین باتری را جدا و گوشی را بدون باتری به شارژ وصل کنید. اگر حتی در این صورت هم گوشی روشن نشد بهتر است گوشی را به یک تعمیرکار نشان بدهید.

 

خیس شدن گوشی هایی که باتری قابل تعویض ندارند

خب کار شما کمی سخت است. شما نمی‌توانید گوشی را به راحتی باز کنید.  برخی از این دست گوشی‌ها پیچ هایی دارند که شما با باز کردن آنها می‌توانید باتری را از گوشی جدا کنید. اما اگر پیچی وجود نداشت شاید بتوانید با این کارها نهایت تلاشتان را برای نجات گوشی انجام دهید. اول استفاده از جاروبرقی است. سرجارو را جلوی درگاه ارتباطی شارژر و یا استریوهای گوشی نگه داید وجارو را روشن کنید. این کار میتواند تا حدی به خارج شدن اب از داخل گوشی کمک کند. بعد گوشی را داخل ظرف برنج قرار دهید.

دوم اینکه شما می‌توانید از الکل  استفاده کنید. الکل قدرت تبخیر بالایی دارد و می‌تواند به بخار سریع اب کمک کند. در این شیوه باید گوشی را داخل محلول الکل بزنید و بیرون بیاورید. این کار را سریع انجام دهید. ضمن اینکه یادتان باشد گوشی را حتما خاموش کرده باشید.  بعد اجازه دهید دهید الکل به خشک شدن گوشی‌تان کمک کند.

 سخن آخر

این راه حل‌ها تا حد زیادی ممکن است به شما کمک کند تا گوشی تان را نجات دهید ولی به یاد داشته باشید که اگر گوشی تان باتری قابل تعویض ندارد بهترین گزینه مراجعه به تعمیر کار است. اگر وقت را تلف نکنید و سریع گوشی را نشان یک تعمیرکار بدهید در واقع بهترین کار را کرده‌اید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *